Jazda rowerem to dla wielu osób sposób na spędzanie wolnego czasu, aktywny tryb życia i oszczędność na transporcie. Rowerzyści nie podlegają tak rygorystycznym przepisom jak kierowcy samochodów, co nie oznacza, że jazda rowerem jest bezpieczna bez względu na okoliczności. W szczególności, prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu narusza przepisy ruchu drogowego i grozi odpowiedzialnością karną. Zgodnie z art. 115 § 6 Kodeksu karnego stan nietrzeźwości zachodzi on, gdy:

  1. zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość
  2. zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W prawie karnym poza stanem nietrzeźwości wyróżnia się stan „wskazujący na spożycie alkoholu”, w którym:

  1. zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila
  2. obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.

Rower nie jest pojazdem mechanicznym, ponieważ nie korzysta z silnika spalinowego lub elektrycznego. Pojazdem mechanicznym jest pojazd poruszający się dzięki energii mechanicznej z silnika, na przykład samochód, motocykl czy skuter. Zgodnie z art. 2 pkt 47 ustawy prawo o ruchu drogowym rowerem jest pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.

W związku z tym, że rower nie jest pojazdem mechanicznym  jazda na nim pod wpływem alkoholu nie skutkuje utratą prawa jazdy.