Egzekucja środków pieniężnych stanowi proces, który pozwala osobie, która ma wierzytelność wobec innej osoby w sposób przymusowy odzyskać swoje pieniądze od dłużnika za pomocą środków przymusu przewidzianych przepisami w Polsce głównie na podstawie części trzeciej ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 2023. 1550 t.j. ze zm. dalej „kodeks postępowania cywilnego) od art. 758 do art. 1088 oraz ustawach specjalnych.  W poniższym artykule zostanie omówione, jak przebiega samo postępowanie egzekucyjne w Polsce, co należy zrobić, aby wszcząć procedurę egzekucyjną, z jakich środków można w trakcie tej procedury skorzystać i jakie z tych środków mogą być konsekwencję dla dłużników.

Cel postępowania egzekucyjnego

Głównym celem tego postępowania jest pełne zabezpieczenie interesów wierzyciela, które to sprowadza się do odzywania długu od dłużnika.

Obowiązkowe czynności do wykonania w celu wszczęcia postępowania egzekucyjnego

– Uzyskanie tytułu wykonawczego

Wierzyciel, który chce przymusowo odzyskać zadłużenie od dłużnika zgodnie z art. 776 kodeksu postępowania cywilnego, musi uzyskać przeciwko dłużnikowi tytuł wykonawczy. Może to być wyrok sądu, nakaz zapłaty, akt notarialny przewidujący możliwość wszczęcia postępowania egzekucyjnego w przypadku niewykonania danego obowiązku, które to dokumenty Sąd po skierowaniu do niego odrębnego wniosku przez wierzyciela zaopatrzy w klauzulę wykonalności. Tak uzyskane orzeczenie stanowi dokument, który uprawnia wierzyciela do wszczęcia egzekucji.

– Złożenie wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego do Komornika Sądowego

Po uzyskaniu tytułu wykonawczego z Sądu, wierzyciel chcąc przymusowo odzyskać zadłużenie od dłużnika, musi sporządzić wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, który powinien skierować do właściwego Komornika Sądowego w przeważającej większości przypadków ze względu na obecne miejsce zamieszkania dłużnika. Należy pamiętać, aby do wniosku o wszczęcie egzekucji dodatkowo dołączyć oryginał otrzymanego z Sądu tytułu egzekucyjnego. Komornik Sądowy, do którego wierzyciel skierował wniosek, zaewidencjonuje sprawę i wezwie wierzyciela do uiszczenia zaliczki na wydatki, które poniesie w trakcie postępowania egzekucyjnego, a następnie po opłaceniu zaliczki, prześle dłużnikowi wezwanie do zapłaty zadłużenia wraz z informacją o wszczęciu wobec niego postępowania egzekucyjnego.

Konsekwencje dla dłużnika

Egzekucja pieniężna może mieć poważne konsekwencje dla dłużnika. Oprócz utraty części majątku czy wynagrodzenia może to także wpłynąć negatywnie na jego zdolność kredytową oraz wizerunek finansowy. Informacje o postępowaniu egzekucyjnym mogą być zapisywane w ogólnopolskim rejestrach dłużników, co może sprawić problemy w uzyskaniu kredytu czy pożyczki. 

Warto jednak pamiętać, że procedura egzekucyjna oraz wszystkie działania z nią związane są ściśle uregulowane prawem i dłużnik również ma pewne prawa i możliwości obrony przykładowo, gdy wierzyciel prowadzi przeciwko niemu działania egzekucyjne niesłusznie, bądź działania egzekucyjne są dla niego nadmiernie uciążliwe.